5 minimalistycznych edytorów tekstu, które poprawią Twoją produktywność

Każdy z nas od czasu do czasu ma coś do napisania. Nieraz wymaga to odrobiny kreatywności albo skupienia się w jak największym stopniu na pisanym tekście. Wówczas istotną rolę odgrywa również to, jakich narzędzi używasz do pisania. Z tego tekstu dowiesz się o pięciu spośród właśnie tych edytorów, które stawiają na prostotę i ergonomię.

Q10

Najbardziej minimalistyczny z całego zestawienia. Pewnie dlatego zajmuje na dysku niespełna pół megabajta. Mimo niewielkiej objętości posiada kilka przydatnych funkcji w swoim arsenale. Liczy znaki, akapity i strony. Do tego śledzi postępy w wyznaczonych przez nas celach takich jak na przykład napisanie rozdziału, napisanie 100 stron etc. Możemy też operować podstawowymi ustawieniami programu takimi jak kolor tła, czcionka czy szerokość akapitu.
Program posiada także wbudowany alarm i funkcję automatycznego zapisywania pracy (co jakiś czas, bądź co ustaloną ilość znaków). Ciekawym dodatkiem są odgłosy maszyny do pisania (tak, da się je wyłączyć) odtwarzane w trakcie pracy edytora. Program operuje wyłącznie na plikach w formacie txt.
Q10 można pobrać tutaj: http://www.baara.com/q10/

q10review
Q10 jest minimalistyczny pod każdym względem, od wyglądu po funkcjonalność. Służy po prostu do pisania.

Draft

To edytor pracujący w całości w chmurze. Oznacza to, że możesz pracować ze swoimi dokumentami w różnych miejscach i na różnych urządzeniach bez konieczności przenoszenia plików. Dodatkowo Draft może zostać zsynchronizowany z bazami danych Google Docs, Evernote, Dropbox i innymi. Pozwala to na edycję dokumentów w wymienionych serwisach bez konieczności logowania się do nich. Po skończonej pracy Draft sam wszystko wyeksportuje, zapisze i ułoży. Przydatną jest funkcja zapisywania, przywracania i zarządzania różnymi wersjami tego samego dokumentu.
Strona programu Draft: https://draftin.com/

draft
Evernote możesz połączyć z wszystkimi popularnymi „chmurami” – Evernote, Google Docs, Dropbox etc.

Text Writing

Podobnie jak Draft, Textwriting funkcjonuje wyłącznie online. Jednak w odróżnieniu od niego jest bardziej rozbudowany i wielofunkcyjny. Nie przeszkadza to jednak w łatwym posługiwaniu się edytorem, który oferuje także wachlarz narzędzi pomocnych przy copywritingu i pracy z SEO, takich jak generator artykułów, czy też weryfikacja unikalności tekstów. Pozwala również na katalogowanie plików i konwersję dokumentów z Worda.
Strona: http://textwriting.net/

textwriting
Text Writing posiada bardziej rozbudowane funkcje edytorskie. Oferuje także zestaw narzędzi przydatnych w pracy z SEO.

 

Focus Writer

Edytor, który również stawia na minimalizm i odejście od rozpraszaczy. Istnieją wersje zarówno na Windows, Linuxa oraz Mac OS X. Podczas pracy w Focus Writerze cały interfejs ukrywa się za krawędziami ekranu pzoostawiając na widoku wyłącznie tło i tekst, które można dowolnie modyfikować. Dodam, że program pozwala ustawić dowolnie wybraną tapetę, jako tło, co również może wspomagać kreatywność w trakcie pisania. Focus Writer posiada także wbudowany moduł liczący statystyki, codzienne osiągi oraz opcję pisania na czas.
Focus Writera pobrać można na: http://gottcode.org/focuswriter/

focuswriter_image
W Focus Writerze możemy wybrać swoje własne tło dla programu.

 

Maciek poleca:

Ai Writer

Zacznę od pierwszej rzeczy, która może potencjalnie odstraszyć potencjalnego użytkownika edytora iA, czyli ceny. 8,99 EUR to niemało za produkt, którego substytutów jest pełno na rynku. Szczególnie, jeśli dodamy do tego fakt, iż tyle kosztuje wersja na laptopa Apple. Tryb focus wyróżnia tylko tę część tekstu, którą w danej chwili edytujesz. Dzięki temu możesz skupić się na konkretnym zdaniu lub fragmencie. Szczególnie przydatne jest to w sytuacji, kiedy musisz napisać dużo i nie masz czasu na to, żeby wracać do wcześniejszych akapitów. Co więcej, „focus” przesuwa Twój tekst cały czas do góry. To powoduje, że na wysokości oczu masz cały czas zdanie, które napisałeś jako ostatnie. Znam 40 sposobów na to, jak wydać 40 zł. I gdybym miał je wyliczyć, to iA Writer znalazłby się na liście rzeczy, na które wydałbym 40 zł.

ia1
Ascetyczny wygląd pozwala skupić się na pisaniu tekstu, zamiast odpisywaniu na maile czy wiadomości na czacie.

 

Pewnie zastanawiasz się, którego spośród wymienionych powyżej programów używam sam. Otóż, przez jakiś czas używałem każdego z nich (z wyjątkiem Ai Writera) do różnych zadań. Obecnie piszę w Focus Writerze, bo lubię mieć możliwość przeniesienia wzroku z pola tekstowego na jakiś przyjemny czy interesujący obraz, aby dać mojemu mózgowi chwilę oddechu.

A jaki jest Twój ulubiony edytor tekstu i dlaczego właśnie ten? Daj znać w komentarzu!