Slack – narzędzie, które do maksimum ułatwi komunikację w zespole

Zacznę prosto z mostu: Slack to idealne narzędzie do komunikacji w grupie. Wiem co piszę, bo przy tworzeniu bloga i innych projektów związanych z Pracuj Zwinnie używamy właśnie Slacka. Służy on nam za centrum komunikacji już od jakiegoś czasu i wiemy, że nie dałoby się go zastąpić żadną inną aplikacją.

Dlaczego akurat Slack?

Na pewno pojawi się pytanie: „W czym niby jest lepszy niż połączenie FB i maila, których używam do tej pory i spisują się bez zastrzeżeń?” Otóż, według mnie to połączenie jest dobre, ale nie będzie tak wygodne jak Slack. Mail i FB nie gromadzą wszystkich plików, archiwów i informacji w jednym miejscu. Ręczę natomiast, że nawet dla najbardziej opornych na zmiany przesiadka na Slack będzie bezbolesna. Jeśli nie czujesz się przekonany, rzuć okiem na wideo, które można też znaleźć na stronie twórców Slacka:

Może na początek wyjaśnijmy – czym dokładnie jest Slack? Najprościej ujmując: Slack to wielofunkcyjny komunikator dla zespołów. Jest świetnym narzędziem do zarządzania projektami i prowadzenia komunikacji wewnątrz firmy. Najbardziej istotną zaletą Slacka jest  jego nieskomplikowana, przyjazna forma. Wszystko jest czytelne i łatwe w użyciu, bez nadmiaru opcji czy złożonych interfejsów.

Podstawą działania są kanały, do których możemy zapraszać poszczególnych użytkowników. Dodatkowo, można przesyłać wiadomości prywatne. Wszystko to przypomina trochę standardowy chat-room, ale w tym wypadku uznałbym to zdecydowanie za zaletę. W ramach kanałów można wymieniać oczywiście wiadomości tekstowe, jak i również pliki z zewnętrznych baz danych (Dropbox, Google Drive), a także zrzuty ekranu i powiadomienia z przeróżnych aplikacji połączonych ze Slackiem. Opanowanie tych wszystkich niuansów to kwestia kilkunastu minut korzystania z całej aplikacji. Sądzę, że właśnie w tym tkwi największa siła Slacka, ponieważ prostota i przystępność są kluczem do prowadzenia efektywnej komunikacji.

2

Powiedzieć o Slacku, że jest kompatybilny, to prawie jak nic nie powiedzieć. Można go połączyć z całym mnóstwem aplikacji i narzędzi webowych. Wymienić należy tu chociażby kilka najważniejszych dla nas: Google Drive, Google Hangout, Trello czy Dropbox. Oprócz tego Slack współpracuje z Soundcloud, Asaną, RSS i wieloma innymi aplikacjami, których łącznie jest ponad pięćdziesiąt. Listę wszystkich kompatybilnych narzędzi znajdziesz tutaj.

Świetnym rozwiązaniem okazało się być także zaimplementowanie wyszukiwania uniwersalnego. Warto wiedzieć, że Slack kataloguje i archiwizuje treść każdej dyskusji, kanału bądź załącznika. Dzięki temu, możemy przeszukać właściwie cały program za pomocą jednego searchboxa, co jest niebywałą oszczędnością czasu i energii.

Możesz go zabrać wszędzie

O czym również przekonują nas twórcy na stronie programu. Oprócz standardowej aplikacji działającej w przeglądarce, Slack oferuje również mobilne wersje aplikacji dla iOS oraz Androida. Wersje mobilne pozwalają na robienie wszystkiego tego, co umożliwia dekstopowy wariant. Ponadto, wszystkie dane na wszystkich urządzeniach są synchronizowane wraz z każdym odczytem wiadomości lub jej wysłaniem. Nic nam nie umyka, ani nie otrzymujemy zdublowanych statusów. Dlatego nie dziwi mnie  rosnąca wciąż popularność Slacka, który na początku 2015 roku zgromadził już przeszło pół miliona użytkowników.

Kolejną niekwestionowaną zaletą jest jego cena. Podstawowa wersja jest dostępna całkowicie za darmo, jednak ma ona kilka ograniczeń względem płatnych wersji – Standard oraz Plus. Przykładowo, ilość przechowywanych w archiwum wiadomości wynosi 10 000. Ciężko określić, czy to dużo, czy mało. U nas, po dwóch miesiącach używania Slacka w trójkę zgromadziliśmy dwa i pół tysiąca wiadomości. Podobnie ma się sprawa z ilością aplikacji zintegrowanych z naszym Slackiem – maksymalnie może ich być pięć. W przypadku wersji Standard i Plus (oraz Enterprise, która ma dopiero powstać) zarówno archiwizacja wiadomości, jak i integracja z zewnętrznymi aplikacjami są nielimitowane.

1

Korzystamy ze Slacka każdego dnia i bez wątpienia wywiązuje się on ze swojej roli w stu procentach. Dzięki Slackowi bez problemu wymieniamy istotne informacje i opracowujemy wspólnie kolejne etapy w rozwoju Pracuj Zwinnie. Tworzenie tematycznych kanałów pozwala na prowadzenie dyskusji na konkretne tematy w jednym miejscu. My stworzyliśmy kanały przypisane poszczególnym projektom, kanał do luźnych rozmów oraz  „bloger first-aid”, w którym wspólnie redagujemy własne teksty na bloga. Taki podział pozwala na przejrzystą i rzeczową dyskusję na każdy z tematów bez generowania zbędnego szumu informacyjnego i bez tworzenia się bałaganu. Ponadto zintegrowaliśmy Slacka także z Trello, w którym prowadzimy spis pomysłów na artykuły. Dzięki temu, teraz otrzymujemy na Slacku powiadomienia i nie musimy przeskakiwać z jednej aplikacji na drugą, by zobaczyć czy na naszej tablicy w Trello coś się wydarzyło.

Slack będzie idealnym centrum komunikacji dla małych i średnich zespołów. Będzie niezawodnym medium do porozumiewania się, wymiany plików i omawiania bieżących projektów. Sama jego wielozadaniowość i uniwersalność są ogromnymi zaletami.  A jeśli dodać do tego fakt, że z każdej wspomnianej wyżej funkcji wywiązuje się świetnie, to z czystym sumieniem można powiedzieć, że jako narzędziu do wymiany informacji Slackowi nie brakuje absolutnie niczego.

 • Przy około 20 osobach limit 10.000 osiąga się w mniej niż dwa tygodnie (przynajmniej u nas) – wiadomo, wszystko zależy od tego, jak się ze Slackiem pracuje. Mimo wszystko, jest to najlepsze narzędzie do komunikacji między ludźmi w firmie, z jakim się spotkałem. Aż pokuszę się o wpis o zaawansowanym wykorzystaniu Slacka 😉

 • Yarin

  Poza pracą zawodową, jestem również redaktorem. W naszej redakcji używamy Slacka jako głównego narzędzia do komunikacji, propozycjami a propo nowych pomysłów, czy tez zwykłych rozmów poza redakcyjnych. Prostota i funkcjonalność – niezwykłe zalety Slacka. Jedyną bolączką może być archiwizacja rozmów – zwyczajnie, po jakimś czasie znikają na archiwalne rozmowy. Można, te ważniejsze, ‚zagwiazdkować’ (wtedy zostają), jednak często, gdy ogarnia wena i nadchodzi potężna burza mózgów, zapomina się o tej funkcji.

  • Zawsze można wejść w wersję PRO, wtedy chyba mamy całość archiwum do dyspozycji.

   U nas najsłabiej sprawdza się wymiana plików. Tj. wrzucane linki itd. szybko przepadają w odmętach rozmów/wątków.

   • Yarin

    Można na PRO, ale to nie jest płatne? A gwiazdkowanie wpisu z plikiem? Sprawdziłem tydzień wstecz, są.

    • Tak PRO, niestety coś za coś, albo… nie ma nic za darmo. Z plikami osobiście nie ogarniam, zbyt bałaganiarsko jest to ograne jak na moje oczekiwania.

 • Skwitować można to w jednym zdaniu: W prostocie siła 😉

 • Pingback: Automatyzacja pracy - Slack i jego sekretne funkcje()

 • Artur

  Szukam programu do zadań dla zespołu 5 osób z wbudowanym klientem poczty i wspólną dla wszystkich (sieciową) książką adresową możecie coś zaproponować ?

  • Brzmi trochę tak jakbyś potrzebował Google Apps. Kiedyś do 10 userów per instytucja było gratis. Tam mógłbyś te kontakty ogarnać. Do zadań kalendarz, albo usługa zewnętrzna. Wszystko zależy od Waszego workflow.

   Jeśli praca ze wspólną książka adresową to szukałbym wśród CRMów, ale tutaj to są już kwestie indywidualne. JA nic konkretnego tutaj nie polece.

   P.S. W takich wypadkach na forach zawsze pada jeszcze Asana, ale nie mam tutaj żadnego doświadczenia.