5 rad dla lidera prosto z… Gry o Tron

Głowa na której spoczywa korona jest niezwykle ciężka, z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność – te i kilka innych porzekadeł przypomina nam o oczywistej oczywistości – nie jest łatwo być dobrym liderem. A czego mogą się nauczyć managerowie firm z książek Georga R. R. Martina? Wychodzi na to, że całkiem sporo.

Niewątpliwą kopalnią wiedzy i inspiracji dla liderów (i aspirujących liderów) jest saga Pieśni Lodu i Ognia George’a Martina, w której możemy znaleźć mnóstwo trafnych i błyskotliwych cytatów dotyczących bycia przywódcą.

Ten, kto wydaje wyrok, powinien sam go wykonać. – Eddard Stark

Ciężko zmotywować innych do działania, bez dania im uprzednio odpowiedniego przykładu. Mówiąc innymi słowami – zarządzaj z linii frontu. Podejmowanie trudnych decyzji to ceniona umiejętność, jednak przestaje się ona liczyć, gdy z konsekwencjami owych decyzji nasi podwładni będą musieli mierzyć się sami. Dobry lider nie unika ciężkiej pracy, nierzadko to on podejmuje się najtrudniejszych zadań jako osoba najbardziej kompetentna i doświadczona w grupie. Pokaż ludziom w zespole, że jesteś gotów być z nimi na polu walki, a pójdą za Tobą w ogień.

Każdy kto musi powiedzieć „Jestem królem”, nie jest prawdziwym królem. — Tywin Lannister

Dobry lider nie musi egzekwować swoich poleceń poprzez podkreślanie swojej pozycji w hierarchii. Twoje zdanie powinno mieć poparcie w argumentach i faktach. Jeśli ktoś przytaknie na Twoje słowa tylko dlatego, że przypomniałeś mu o jego miejscu w szeregu, to nie ma sensu oszukiwać się, że rzeczywiście go przekonałeś do swoich racji. Możesz też być pewnym, że taka osoba będzie miała opory przed wyrażaniem swojego zdania przed Tobą, w obawie przed powtórzeniem się takiej sytuacji.

Chaos nie jest przepaścią, chaos jest drabiną. — Petyr Baelish

W czasach „pokoju” nie jest tak trudno przewodzić ludziom, jak w momencie, gdy nasz zespół boryka się z problemami. To właśnie w obliczu ekstremalnych sytuacji wszystko się zmienia. Wszyscy chodzą podminowani, każda rozmowa może przerodzić się w konflikt, czas działa na naszą niekorzyść – to właśnie wtedy rola lidera jest kluczowa. To na nim spoczywa największa odpowiedzialność za całokształt efektów pracy całego zespołu i to on ma za zadanie pokierować tym zespołem tak, by wszyscy wyszli z tej sytuacji przynajmniej obronną ręką. Jeśli mu się powiedzie, przekuje napotkane trudności w sukces, ponieważ udowodni, że jest właściwym człowiekiem na właściwym stanowisku.

Zima nadchodzi. — maksyma rodu Stark

Choć wyżej napisałem, że w czasach pokoju jest łatwiej być liderem, nie oznacza to absolutnie, że to coś łatwego w ogóle. Podczas gdy reszta zespołu może pozwolić sobie na chwilę oddechu, lider powinien zadbać o to, by żadna nieprzewidziana okoliczność nie spadła z nieba na zespół i nie zachwiała jego efektywnością czy spójnością. Świat wokół nas jest w ciągłym ruchu, dlatego dobry przywódca zawsze pozostaje czujny i gotów do podjęcia działania, gdy sytuacja tego będzie wymagać.

Lannister zawsze spłaca swoje długi. — Tyrion Lannister

Nic tak nie podkopuje Twojej wiarygodności jak składanie obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić. Wystarczy, że nie dotrzymasz danego słowa raz i już będziesz postrzegany przez pryzmat tej jednej niedotrzymanej obietnicy jako osoba, której nie warto traktować poważnie.

Tekst powstał w oparciu o: http://time.com/3835039/game-of-thrones-leadership-lessons/

 • Nie kojarzę, żeby to było w książce, ale do tego zestawienia śmiało można dopisać słowa Deanerys z bieżącego sezonu. O tym, że ona nie chce kręcić kołem władzy, tylko połamać w nim szprychy. Lider czasami musi zburzyć status quo, żeby jego zespół osiągnął cel.

  • Paulina Basta

   Z tymi szprychami, to raczej Kukizami zawiało…
   Z ust Deanerys są zdecydowanie bardziej przekonujące;-)

   • o lol, Basta! W życiu bym nie pomyślał o takim porównaniu…mój świat zburzony 😀 Ale swoją drogą to jakby nie było, Deanerys jest takim Kukizem Westeros.

 • Paulina Basta

  Jest przyklask narodu. Dobre!