Twoja firma ma unikatową kulturę pracy? Pokaż to!

Masz wrażenie, że pracujesz w fajnej firmie? Takiej, w której kultura pracy i atmosfera między ludźmi zdecydowanie odbiega od tego, co słyszysz od swoich przyjaciół? Ja mam takie wrażenie, dlatego w związku z tym napisałem Podręcznik Dev Knighta. Trochę się chwalę, ale nie tylko. Zobacz sam.

Jeśli regularnie czytasz moje wpisy na Pracuj Zwinnie, to wiesz, że jakiś czas temu w firmie, w której pracuję, wyrzuciliśmy do kosza tradycyjne nazwy stanowisk zastępując je bardziej kreatywnymi (przeczytaj o tym tutaj). Po tej operacji wszyscy poczuliśmy się lepiej. Ba, nawet niektórzy klienci pozytywnie odnieśli się do tych zmian. Dlatego, gdy pojawił się pomysł napisania Podręcznika wiedzieliśmy, że to będzie strzał w dziesiątkę.

Czym jest Podręcznik Dev Knighta?

Podręcznik Dev Knighta to wyjątkowy dokument, który ma spełniać bardzo ważną rolę – pomóc nowo przyjętemu pracownikowi w zaaklimatyzowaniu się w firmie. To jedna z jego najważniejszych funkcji, ale nie jedyna.

Zrzut ekranu 2015-06-13 o 17.25.02Z Podręcznika nowy pracownik może dowiedzieć się m.in. o polityce HR w firmie czy ścieżce rozwoju, która roztacza się przed nim. Często kandydaci pretendujący na stanowisko Dev Knighta (programisty) pytają o realizowane projekty oraz z jakich technologii korzystamy na co dzień. Oczywiście takie informacje również znajdują się na kartach Podręcznika Dev Knighta. 

W firmie wychodzimy z założenia, że jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów, dlatego nieobce są nam techniki oraz idee myślenia wizualnego. Te znalazły swoje odzwierciedlenie w Podręczniku w postaci infografik, które zastąpiły tradycyjne regulaminy.

10989200_956570217701307_7200476572733306784_o

Dev Knight dowiaduje się też z Podręcznika o tym, co czeka go w trakcie pierwszego miesiąca pracy oraz dostaje jasne informacje do kogo może zwrócić się po pomoc, czy w jaki sposób ma komunikować problemy, z którymi nie może sobie poradzić. Wszystko po to, żeby praca w firmie była maksymalnie przyjemna i efektywna dla nowego pracownika.

Z założenia Podręcznik dedykowany jest konkretnej grupie odbiorców (nowi pracownicy), ale liczę na to, że jego wydanie wywoła kilka innych skutków ubocznych.

Skąd się wziął Podręcznik Dev Knighta

Największą inspiracją przy tworzeniu Podręcznika było dla mnie Valve i ich Handbook for new employeesSwoją drogą podczas prac nad własną wersją handbooka okazało się, że jest nam bardzo blisko do giganta z branży gier komputerowych, szczególnie pod kątem kultury pracy i organizacji firmy jako takiej. I kiedy na Zachodzie nikogo nie dziwi, że przedsiębiorstwo posiada własnego handbooka, tak w Polsce jest niewiele firm, które mają coś takiego. Myślę, że można je policzyć na palcach jednej ręki.

Istnieją powody, dla których warto mieć taki dokument pośród standardowych procedur firmy.

Budowanie marki firmy

Podobnie jak kreatywne nazwy stanowisk, także Podręcznik to doskonały element budujący silną markę firmy w oczach potencjalnych klientów i pracowników. Mało kto takowy posiada. Jeszcze mniej firm ma go napisanego dobrze. Nie muszę Cię chyba przekonywać, że to niezły element wyróżniający Twoją markę na rynku. Szczególnie, gdy klient/kandydat prześwietla firmę i szuka powodów, dla których miałby skorzystać z Twojej propozycji.

Skąd o tym wiem? Ostatnio na rozmowę rekrutacyjną przyszedł kandydat, który poza swoją wiedzą uzbrojony był dodatkowo w wydrukowany Podręcznik Dev Knighta. 

Kultura pracy

Dla nas Podręcznik Dev Knighta był doskonałym momentem na refleksję. Pisząc go zadawałem sobie ciągle różne pytania: Jak się u nas pracuje? Co nas wyróżnia? Dlaczego warto tu być? W czym jesteśmy najlepsi? Większość odpowiedzi na te pytania zawarłem na kartach Podręcznika, ale wiem też, że wielu tematów (jeszcze) nie poruszyłem.

Ostatecznie dzięki temu dokumentowi udało się stworzyć spójną wizję tego, jak się u nas pracuje. Każdy, kto sięgnie po Podręcznik będzie mógł się przekonać o kulturze pracy w firmie. Warto coś takiego zastosować, szczególnie jeśli masz się czym pochwalić. Uważam, że Polacy chwalą się swoimi sukcesami zbyt rzadko. Idea handbooka to idealna okazja do tego.

Zrzut ekranu 2015-06-13 o 20.02.46

Wsparcie w procesie rekrutacyjnym

Nie znam branży, w której łatwo byłoby rekrutować pracowników. Dlatego planujemy wykorzystać Podręcznik jako element wspierający proces zatrudniania.  Każdy kandydat, który spełni nasze wymagania, będzie otrzymywał własną kopię tego dokumentu. Myślę, że nawet jemu będzie wtedy łatwiej podjąć decyzję o przyjęciu propozycji, bo już w pewien sposób nas pozna.

Do tego pomysłu podchodzę mocno eksperymentalnie, ale już dziś jestem bardzo ciekaw efektów.

Oto nasza kultura pracy! Oto Podręcznik Dev Knighta

Co sądzisz o pomyśle stworzenia takiego dokumentu? Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda w środku to zapraszam Cię na firmowego bloga eEngine Software House. Tam możesz pobrać Podręcznik Dev Knighta bez żadnych ograniczeń.

Link do bloga firmowego eEngine SH.

Z chęcią zobaczyłbym więcej handbooków w wykonaniu polskich firm. Może znasz jakieś?

Liczę, że ten wpis będzie inspiracją dla Ciebie do stworzenia własnego handbooka. Koniecznie się nim pochwal, a jeśli będziesz potrzebować pomocy, to możesz na mnie liczyć. Niech Moc Kodu będzie z Tobą!

  • Paulina Basta

    fajne i lekkie. Puściłam na LI, ale niestety nie mogłam podłączyć @ do Waszej grupy – nie linkuje się;-/

    • A bo jeszcze nie ogarnąłem tego tematu na LI. Dzięki za puszczenie dalej 😉

  • Podoba mi się! Świetnie zrobione.

  • Podoba mi się, a jeszcze bardziej pomysł, żeby wykorzystywać podręcznik już na etapie rekrutacji.

    • Dzięki Marzena 😉 Ostatnio na rozmowę rekrutacyjną przyszedł człowiek z wydrukowanym przez siebie Podręcznikiem DK. Byłem w szoku 😉

  • Pingback: Przegląd mediów – czerwiec #3 | Blog rekrutacyjny GoldenLine.pl()