Recenzja „Zarządzanie codziennością…” pod redakcją Jocelyn K.Glei

Niewiele jest książek, które wciągają mnie bez reszty i nim zdążę się spostrzec czytam już ich ostatnią stronę. Zarządzanie Codziennością to właśnie taka pozycja.

Pełny tytuł recenzowanej książki jest dość karkołomny – uwaga – „Zarządzanie Codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł”. Pod tym tytułem kryje się świetnie dobrany zbiór artykułów. Autorami są kreatywni przedstawiciele różnych dziedzin, pisarze, managerowie, dyrektorzy, blogerzy itp. Odsłaniają oni przed czytelnikiem kulisy nie tylko swojej pracy, ale przede wszystkim protipy na temat produktywności i motywacji. Dzielą się radami jak uczynić nasz dzień bardziej efektywnym oraz wypełnionym nie tylko pracą.

Treści w książce podane są w lekkostrawnej i zwięzłej formie, bez niepotrzebnych dłużyzn. Można powiedzieć, że to sama gęścizna, niczym na dobrych blogach w internecie 😉 Poza wstępem, który mnie osobiście strasznie znudził (ileż można powtarzać o wyjątkowości książki?) treści podzielono tematycznie:

1. Opracowanie stałego planu dnia – w tym rozdziale przeczytamy głównie o tym, jak nawyki wpływają na naszą codzienność. Nie tylko pracę, ale również kreatywność i życie osobiste.

2. Jak skupić się na świecie pełnym rozproszeń – mój ukochany rozdział bo utwierdza mnie w konieczności pracy bez brzęczków i powiadomień. Cisza i spokój to przyjaciel produktywności (napisałem o tym kiedyś).

3. Opanowanie narzędzi – naturalna kontynuacja treści poprzedniej części książki. Tutaj więcej porad typowo technicznych. Co i jak robić, by dobrze planować i nie ulegać rozpraszaczom. Tytuł rozdziału mówi wszystko – dowiesz się jak pracować z mailem, co mogą dać Ci social media, czy też jakie znaczenie ma właściwy odpoczynek.

4. Wyostrzenie twórczego umysłu – rozdział o wychodzeniu z pułapki mielizn kreatywnych, niechęci i braku motywacji. Artykuły tu zawarte pomagają w odnalezieniu i/lub opracowaniu nawyków pobudzających nas do działania. A skoro o działaniu mowa…

5. Koda wezwanie do działania – ciężko mówić o pełnym rozdziale. Tę część należy potraktować jako ogromną kropkę spinającą całość zgrabną klamrą. Rodzaj manifestu czy też filozofii, która powinna przyświecać wszystkim twórcom.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie ze względu na zróżnicowanie treści. Mamy artykuły przeplatane inspirującymi, ale nie ogranymi jeszcze w internecie cytatami. Do tego wszystkiego niektóre artykuły mają formę wywiadów, przez co nie ma tutaj monotonii. Taka zmiana perspektywy sprawia, że w książkę wszedłem niczym nóż w masło.

Niektórzy mogą czuć zniechęcenie, bo rady, mimo różnych autorów i innego punkty widzenia, lubią się powtarzać. Często jest też tak, że wpisy i tak zbiegają do jednego wniosku. Czy to dobrze, czy to źle? Radzę ocenić samemu. Dla mnie podkreśla to wagę porad, które potwierdzają mądrzejsi ode mnie ludzie z całego świata 🙂

„Zarządzanie codziennością…” to zwinna książka! Bez względu na wszystko – polecam.

 • Zarządzanie codziennością>REWORK
  czy
  REWORK>Zarządzanie codziennością
  ?

  • To inne książki. Rework jest bardziej dla managerów i zarządzajacych. Zarządzanie codziennością ma więcej porad o charakterze osobistym.

 • No niech mnie, a ja mam zakaz kupowania nowych książek #lament #thuglife 😉

  • Oszukaj system! Niech ktoś sprawi Cię książkę w prezencie 😉

   • Maciek, myślisz że tak nie robię? Wyobraź sobie jak długa jest ta lista , nie ma aż tylu okazji w roku 😉

 • Paulina Basta

  Podobno ‚share’ to najwyższa, współczesna forma uznania. Spróbowałam więc. Ot, dowód zaufania:)
  side comment: wypiłowany pazur Sebastiana zasługuje na propsy
  komentarz-krzak taki;-)

 • Hahaha:)

 • Pingback: Kindle 7 2014 ⋆ Bobiko ⋆ Blog nie zawsze technologiczny.()