30 rzeczy, które musisz sobie robić w 2016 roku żeby być szczęśliwszym

Wystarczy kilka prostych działań, żeby w nadchodzącym roku cieszyć się większą satysfakcją z życia. Poniższa lista to moje sposoby na to, jak być odrobinę szczęśliwszym. Weź z niej, co tylko uznasz za odpowiednie dla Ciebie.

1. Zacznij spędzać czas z właściwymi ludźmi

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale warto przypomnieć to przy okazji tego wpisu. Każdy z nas zakrzywia rzeczywistość wokół siebie, a to oznacza, że ludzie oddziałują na innych swoimi zachowaniami i postawami. Dlatego dąż do tego, żeby przebywać w towarzystwie takich osób, które będą Cię inspirować i motywować do działania.

2. Wyjdź naprzeciw swoim problemom

Prawdopodobnie każdy problem da się rozwiązać. Szczególnie w czasach Google, Wikipedii i social media. Wystarczy, że wpiszesz odpowiednią frazę w wyszukiwarkę albo zadasz właściwe pytanie na tematycznym forum. Zresztą wiesz dobrze, że odkładanie problemów nie rozwiązuje ich. Wychodź im naprzeciw, a jeśli czujesz, że masz ku temu zbyt mało sił, to patrz punkt pierwszy tego wpisu.

To, jacy jesteśmy nie wynika z tego, jakie mamy w życiu problemy, ale w jaki sposób potrafimy je rozwiązać.

3. Bądź ze sobą szczery

Jak czegoś nie chcesz, to tego nie rób. Jak coś chcesz, to sięgnij po to. Kłamiemy codziennie na potęgę i w żywe oczy. Siebie nigdy nie okłamiesz. Dlatego nawet nie próbuj. I mógłbym rzucić tu jeszcze kilka „głodnych” kawałków, ale Grubson zrobi to lepiej za mnie:

„Żyj! Baw się! Uciekaj jak źle!
Żryj, ale nie udław się!
Wyjdź jak masz gdzie!”

4. Zadbaj o swoje potrzeby

Dobra, czego potrzebujesz?

Skoro już wiesz, to wyartykułuj swoją potrzebę. Największy problem z ludźmi polega na tym, że przyjmują (często błędne) założenia. Sam niekiedy zakładam, że ktoś wie, czego ja chcę. Kiedy jednak jego działanie jest sprzeczne z tym założeniem, to budzi moją frustrację, złość i inne złe uczucia. Dlatego, jeśli chcesz tego uniknąć, zadbaj o swoje potrzeby mówiąc o nich innym. Ale to nie wszystko. Pamiętaj o tym, że to co Ty chcesz nie zawsze będzie odpowiednie dla tego, co chcą Twoi bliscy. Warto jednak o tym rozmawiać, bo wypowiedziane na głos myśli nabierają zupełnie innej mocy, niż kiedy przetrzymujemy je, jak zakładników, w głowie.

5. Bądź sobą!

Nie ma czegoś takiego, jak „Możesz być kim tylko chcesz!”. To wyświechtane, kłamliwe…i nośne, jak cholera. Przez 5 sekund jestem w stanie w to uwierzyć, ale nie dłużej. Dlatego wybieram opcję – jesteś kim jesteś. A jak coś Ci nie pasuje, to pracuj nad tym. Będzie cholernie ciężko, prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie, ale próbuj. Granie pod publikę, udawanie „fajnych” ludzi, jest jak gra w rosyjską ruletkę. Nigdy nie wiesz, kiedy wybuchnie Ci w twarz.

6. Zaakceptuj swoją przeszłość

Zawsze masz możliwość zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Niezależnie od tego, czy to nowy rok, nowy miesiąc, tydzień czy nowy dzień. Na dobrą sprawę, za godzinę też możesz, albo za chwilę. Po prostu zacznij. Teraz.

7. Popełniaj błędy

A kto ich nie popełnia?! Tylko nie skupiaj się na nich za bardzo. Najlepsze lekcje dla siebie wyciągaj z sukcesów i to w nich szukaj analogii i prawidłowości.

8. Twoje słowa kształtują Twoją rzeczywistość

To nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Kluczem do tego sformułowania jest: „dzień dobry”, „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”. Jak zadbasz o te cztery zwroty, to połowa sukcesu jest już za Tobą. Reszta wymaga od Ciebie zaangażowania i zrozumienia drugiego człowieka. Mając to wszystko, możesz próbować kształtować swoją rzeczywistość. Powodzenia!

9. Gromadź doświadczenia

Podróżuj, spotykaj nowych ludzi, próbuj nowych rzeczy, smakuj różne kuchnie. Za całą resztę zapłacisz kartą Master Card.

10. Szukaj szczęścia

Szczęście, motywacja, inspiracja, satysfakcja, wszystkie te rzeczy łączy jedna cecha – bardzo trudno jest na nie trafić przez przypadek. Dlatego nieustannie namawiam Cię do działania i próbowania. Nigdy nie odnalazłbym swoich pasji, gdybym nie gromadził doświadczeń i popełniał błędów. Tysięcy błędów…

11. Działaj!

Działaj i bądź aktywny! Cokolwiek chcesz osiągnąć, osiągaj to małymi krokami. Kroczkami wręcz.

12. Jesteś gotowy do działania, nawet kiedy wydaje Ci się coś innego

Po czym rozpoznasz, że jesteś gotów do działania? Odpowiadając na to pytanie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo niemożności stwierdzenia tych czynników, które potwierdzą tą myśl. Dlatego nie zaprzątaj sobie tym głowy. Zawsze jest dobry moment, żeby zacząć działać. Patrz punkt szósty.

13. Twórz zdrowe związki

Miłosne, rodzinne, zawodowe. Tam, gdzie to możliwe dbaj o relacje z innymi, a szczególnie z tymi, na których Ci zależy.

14. Bądź otwarty na możliwości

Gdy spotyka Cię coś nowego nie oceniaj tego z góry i nie wyrokuj ostatecznego wyniku. Nie masz pojęcia, co dobrego może Cię spotkać. Najpierw sprawdź, a potem wydawaj osądy.

15. Współpraca jest lepsza od rywalizacji

Pomaganie sobie na wzajem jest zakorzenione w ludzkiej naturze. Posłużę się tutaj fragmentem z pewnego tekstu z Gazety Wyborczej (wybaczcie brak bezpośredniego odniesienia do źródła, ów tekst mam zarchiwizowany w swoich notatkach).

W naturze człowieka jest współpraca, co zostało udowodnione naukowo. Rywalizowania uczymy się, owszem, od wczesnego dzieciństwa. Ale nie przychodzimy na świat z myśleniem „jemu gorzej, to mnie lepiej”. W „Alfabecie” obserwujemy ciekawy eksperyment z udziałem niemowlaków. Sześciomiesięczne niemowlaki oglądają teatrzyk. Okrągła figurka stara się wspiąć na górę. Trójkąt jej pomaga. Kwadrat – spycha w dół. Potem dzieci mogą sobie wybrać, którą figurką chcą się bawić. Sto procent półrocznych maluchów wybiera trójkąt – „pomocnika”. Każdy chce się zaprzyjaźnić, czy utożsamić, z dobrą postacią. Po pół roku co piąte dziecko wybiera już złośliwy kwadrat.

16. Ciesz się z cudzych sukcesów

A jak już musisz im zazdrościć to zastanów się, co sam możesz zrobić żeby podnieść standard swojego życia i osiągnąć sukces. Dużo łatwiej jest narzekać, niż działać. Działaj i bądź aktywny. Patrz punkt jedenasty.

17. Znajdź swoje mocne strony

Każdy z nas je posiada. Usiądź, weź kartkę i długopis. Zastanów się, co udało Ci się osiągnąć w zeszłym roku. Zanotuj nawet najmniejszy sukces, np. po latach udręki udało mi się posprzątać piwnicę. Jak już uzbierasz listę kilkunastu sukcesów pomyśl, jakie cechy Twojej osobowości, talenty i zasoby pomogły Ci w tym. Może okazać się, że czegoś o sobie nie wiesz!

Drugi sposób, zapytaj kogoś bliskiego o swoje mocne strony.

Trzeci sposób, skorzystaj z porady profesjonalisty.

18. Wyciągnij rękę „na zgodę”

Czasami w życiu jest tak, że bliscy rodzina albo przyjaciele rzucają się sobie do gardeł o jakąś pierdołę. Sam kiedyś byłem w takiej sytuacji i potrzebowałem długiego okresu czasu, żeby zmądrzeć. Dlatego, jeśli chcesz z przytupem wejść w 2016 rok, to sprawdź czy nie masz jakiejś znajomości albo przyjaźni do uratowania.

19. Jesteś dla siebie najlepszym wzorem do naśladowania

Skoro doczytałeś aż tutaj i masz przeświadczenie, że większość wcześniejszych punktów na co dzień realizujesz, to jesteś swoim własnym bohaterem. Nie ma sensu porównywać się do innych. To donikąd nie prowadzi. Obierz azymut i maszeruj do niego swoimi drogami, od czasu do czasu korzystając z pomocy i inspiracji innych ludzi.

20. Blokuj swój czas

Sprawdź wcześniej, co jest dla Ciebie ważne w życiu. Rodzina, hobby, praca, znajomi, zdrowie. Jak już ustalisz, co to jest, to zablokuj część swojego czasu właśnie na tę aktywność. Jeśli chcesz być bliżej swojej rodziny to wyznacz żelazną zasadę: codziennie jestem dla Was od 19:00 do 20:00. Nieważne czy w TV jest serial, ktoś chce wyciągnąć Cię na piwo albo szef dłużej zatrzymać w pracy. Chcesz mieć czas na ważne dla Ciebie sprawy? Zablokuj go.

21. Pracuj lepiej, zamiast ciężej

Czytaj Pracuj Zwinnie i wprowadzaj zmiany do swojej rutyny. Zawsze można robić coś lepiej.

22. Myśl o wielkich rzeczach, marz o wielkich rzeczach… zaczynaj od małych rzeczy.

Nie znam człowieka, który nie marzyłby o czymś wielkim. O czymś, co na dzień dobry przekraczałoby jego możliwości, ale nie jest w stanie powstrzymać wyobraźni. Ośmielę się twierdzić, że każdy tak ma lub miał. Myślał o podróży swoich marzeń, o najlepszej pracy jaką mógłby wykonywać lub pasjach, którym chciałby się oddawać. Znam też bardzo niewiele osób, które swoje marzenia i myśli potrafiły przenieść ze świata wyobraźni do rzeczywistości. U większości z tych, którym się to udało wszystko zależało do prostej strategii: myśl o wielkich rzeczach. Marz o wielkich rzeczach. Zaczynaj… od małych rzeczy.

23. Bądź nieidealna(y)

24. Szukaj najprostszych rozwiązań

To, że się narobisz, nie znaczy, że zrobisz to dobrze (patrz punkt dwudziesty pierwszy). Jeśli to możliwe wybieraj najprostsze rozwiązania: optymalizuj procesy, skracaj łańcuchy decyzyjne, upraszczaj procedury. A jeśli sytuacja tego potrzebuje, pamiętaj żeby na chwilę zapomnieć o swojej przeszłości.

25. Mów o swoich uczuciach

Szczególnie w dwóch przypadkach. Kiedy się z czegoś cieszysz i gdy coś Cię wkurw… Nierozerwalnie wiąże się to z punktem czwartym.

26. Bądź konsekwentny, ale nie do przesady

Jak Ci na czymś zależy to nie odpuszczaj. Jeśli jest inaczej, to nie miej sentymentów i zmień strategię. Wybierz swój cel, sprawdź czy jest on naprawdę ważny. Jeśli tak, to przygotuj się na spisek całego Wszechświata przeciwko Tobie i wróć jeszcze raz przez wszystkie punkty. Być może pomogą Ci przetrwać.

27. Zacznij z tym, co już masz

Masz marzenie, a nie masz odpowiedniego sprzętu żeby je zrealizować? A co już posiadasz? Zacznij z tym, co masz. Monitoruj swoje postępy i gromadź zasoby (materialne i intelektualne). Dzięki temu przekonasz się czy warto inwestować w ten pomysł.

28. Czytaj książki

Czytaj książki, zamiast „motywujących” obrazków z internetu. Szukaj w nich inspiracji i rozwiązań. A jak już przeczytasz jakąś dobrą książkę, to poleć ją swoim przyjaciołom.

Ewentualnie czytaj wartościowe blogi 😉

29. Wyznaczaj i osiągaj cele

Tylko rób to dobrze. Stwórz system.

30. A Ty, co byś tu wpisał?

Zostawiłem 30 punkt jako otwarty. Co Wy byście w nim dopisali? 

  • Maciek, po raz kolejny pięknie dziękuję za wspomnienie o moich działaniach! Jest mi niezwykle miło.

    Tak poza tym zabieram całą inspirującą listę ze sobą – w 2016 z pewnością się przyda 🙂 Od siebie dodam: poświęcaj czas i myśli rzeczom/ludziom/sprawom ważnym i najważniejszym, bo szkoda go na to, co nieistotne.

    Pozdrawiam 😉

  • NAjbardzie podoba mi się zasada nr 22! Hej, pytanie z innej beczki: jak zrobić taki podpis z bio, który masz pod wpisem? Czy to jakaś wtyczka czy właściwości twojego szablony czy inne?

    • Hej, w naszym wypadku to cecha stosowane szablonu. Jesli masz jakąś wordpressową zdolniachę pod ręką to można to bardzo łatwo zrobić we własnym szablonie.