Trello – skróty klawiaturowe

Największe przyspieszenie w codziennej pracy przed komputerem dają skróty klawiaturowe. Dlatego dzisiaj przybliżę te najistotniejsze w Trello. Dzięki nim będziesz szybciutko poruszał się po całej aplikacji. Gdy wejdą Ci w nawyk nie uwierzysz, że mogłeś z nich nie korzystać.

Szybkie przełączanie się między kartami

Użyj klawiszy J i K gdy jesteś na aktywnej karcie. Z pomocą J szybko przeskoczysz na następną kartę, a z pomocą K na kartę poprzednią. Nic wielkiego, ale gdy kart na liście masz sporo, albo przyglądasz się ich opisom to jest znacznie szybsze niż wiele kliknięć myszą. Poza tym…

Jak łatwo przypisać siebie do zadania?

Wystarczy kliknąć SPACJĘ w aktywnej karcie i przypiszesz siebie do tej karty.

Wyobraź sobie, że masz listę zadań i musisz szybko przypiąć się do kilku z nich. Przeglądaj karty jedna po drugiej przy pomocy J/K jak tylko znajdziesz zadanie, które powinno być przypisane Tobie – klepnij spację. Błyskawiczna robota.

Możesz też przypisać innych. Wówczas użyj literki M.

A archiwizacja kart?

Jeśli przeglądasz karty i oceniasz ich przydatność albo konieczność zarchiwizowania przyda Ci się skrót C. Działa na aktywnej karcie i nie robi nic poza archiwizacją przeglądanej karty. Czemu nie zdecydowano się na skrót A? Nie wiem.

co jeśli chciałbym przypisać datę?

Nadawanie daty ważności karty jest bardzo przydatne, dlatego zapamiętaj, że służy do tego klawisz D. Jak data 🙂 Łatwo zapamiętać i bardzo się przydaje.

Czy powyższe skróty działają w widoku list?

To skróty kart, więc działają w kartach. Zdradzę Ci jednak sekret. Nie musisz otwierać karty by skróty działały. Wystarczy, że najedziesz na daną kartę myszką, a wszystkie skróty staną się aktywne dla tej karty. Przyjemna rzecz, sprawdź to 🙂

Trzej królowie wyszukania

Jeśli chcesz szybko coś znaleźć w Trello, użyj skrótu /. Szukasz globalnie w głównym oknie wyszukiwania. Działa to naprawdę bosko, docenisz to wówczas gdy ilość tablic w Twoim Trello wzrośnie.

Klawisz B jest idealny jeśli szukasz konkretnej tablicy. Po prostu – wyszukujesz po nazwach tablic.

Skrót F z poprzedniego wpisu: Zaawansowane Sztuczki, idealnie sprawdza się w widoku tablicy, gdy chcesz przefiltrować treści.

Pokaż mi moje zadania

Kojarzysz Q z filmów o Jamesie Bondzie? To był naprawdę łebski facet. Zupełnie jak w Trello. Klawisz Q robi mega przydatną rzecz – wyświetla zadania przypisane do Ciebie. Działa w widoku pojedynczej tablicy.

Co dalej?

Jeśli temat Cię interesuje, wkrótce na Pracuj Zwinnie pojawi się tablica skrótów Trello do ściągnięcia i własnoręcznego wydruku. Gigantycznie poprawi Twoją wydajność i będzie dobrym samouczkiem zwinnego korzystania z Trello.  Pojawi się też artykuł wyjaśniający jakich parametrów możesz użyć w trakcie wyszukań by jak najszybciej dotrzeć do porządanych wyników. To sporo. By nie przegapić tych i innych wpisów zapisz się na mój newsletter. Uruchomiłem go specjalnie na tę okazję.

Więcej na temat Trello znajdziesz w moich wpisach:

 • Ola

  Przy przełączaniu kart (podobnie jak i tablic) działają również strzałki 🙂

  • No właśnie! To największy mój ból, na Mac/Safari niestety nie działają.

 • Na jutro jest inny plan, ale zapisz się na newsletter to nie przegapisz 😀

 • Paradoksalnie znak „?” udziela wielu odpowiedzi 😉 A przy większej ilości kart w szapltach, jeśli chcesz nimi przerzucać na lewo i prawo, to polecam „”. Peace!

  • Dzięki za protipa, skorzystam 🙂

 • Osobiście nie korzystam z Trello, jednak jestem ogromnym fanem wykorzystywania skrótów klawiszowych w pozostałych aplikacjach – choćby outlooku. Te każdorazowo oszczędzane 2-3 sekundy w ciągu roku czy nawet tygodnia dają naprawdę zauważalne oszczędności.
  Poza tym, moment gdy zaczynam w którymś z programów korzystać ze skrótów traktuję jak „awans” – oznakę, że coś już w tym softwarze potrafię. To z kolei dodaje mi pewności siebie i sprawia, że jako „samozwańczy autorytet” mam więcej odwagi, by swoją wiedzą w zakresie programu dzielić się z kolegami z zespołu.
  Dawid

  • Dawid, doskonale to ująłeś. Oszczędzanie czaduje takiej małej skali tez jest ważne:) super Cie gościć na PracujZwinnie:)

   • Mi też bardzo miło i myślę, że będę tu regularnie zaglądał 🙂

 • Pingback: Trello - sztuczki zaawansowane – Pracuj Zwinnie()

 • Ola

  A jest możliwość edycji skrótów klawiszowych? Bo cały czas mi się karty archiwizują i straszne jest to wkurzające…:)

  • Ola według mojej wiedzy jesteś skazana na skróty narzucone przez Trello.